Cornwall’ın Akdeniz esintisi taşıyan şirin kasabası Looe

İngiltere’nin en Güneybatısındaki kontluk Cornwall turistik kasaba ve koylarla dolu. Bunlar arasında en popüler olanlar arasında bir Akdeniz kasabasını andıran Looe (luu diye okunuyor) bulunuyor.
Bu şirin kasabanın nüfusu 5 bin 280. Yaz sezonunda bu rakam iki üç katına çıkıyor. Yerli turistlerle dolup taşan kasabanın zaten dar olan sokaklarında yürümek neredeyse imkansız hale geliyor.


Balıkçı kasabası olmasına rağmen bugün gelirini çoğunlukla turizmden sağlıyor. Fakat balıkçılık da hala önemli bir gelir kaynağı. Balıkçılar kasabadaki otel, restoran ve kafelere her gün taze balık sağlıyor.
Kalacak yer konusunda beş yıldızlı otellerden küçük cottage denilen geleneksel İngiliz kır evlere kadar pek çok seçenek var.

Dar ama şirin Looe sokakları

NEHİRİN AYIRDIĞI KÖPRÜNÜN BİRLEŞTİRDİĞİ KASABA

Looe nehrinin iki yakasında konumlanmış olan bu şirin kasaba Ortaçağ’da Batı ve Doğu Looe diye iki ayrı kasaba imiş.
1853 yılında inşa edilen köprü ile Looe tek kasaba haline gelmiş. Nehir kasabayı ikiye ayırırken, köprü birleştirmiş.
Kasabanın adı da Kelt (Cornish) dilinde Logh-deep water inlet yani derin su girişi demek.

Çocuk sahibi olalı ve İngiltere’ye yerleşeli Sertab Erener’in klibindeki gibi “uzanmışım kumsala” şeklinde tatil yapmak pek mümkün olmadı.
İngiltere’de çoğu zaman iklimden dolayı güneş o kadar çok ısıtmıyor ve her zaman bir okyanus esintisi hissetmek mümkün.
Denize girilebiliyor ama ben sıcak bir ülkeden gelen birisi olarak o kadar cesur hissedemedim. Sahilde bikinili olarak oturabilmeyi başarı kabul edip kendimle gurur duyarken, özel dalgıç tipi yüzme kostümleri ile yüzen ya da sadece bikini ve mayo ile denize giren cesur kişilere hayranlıkla ve üşüyerek bakmayı tercih ettim.

Looe nehrinin kanaldan denize kavuştuğu yer

İnsanın sahip olduğu şeylerin varlığı ile yetinebilmeyi ve mutlu olmasını öğrenebilmesi bir yetenek. Çok pozitif olan İngiliz halkının bu çok iyi yaptığı bir şey. O nedenle havanın soğuk olması kimseyi durdurmuyor. Hatta kışın bile hafta sonları sahiller dondurucu soğukta oynayan çocuklar ve şezlonglarda oturan halk ile dolup taşıyor.

Looe plajı yazın dolup taşıyor

Plajlar aileler düşünüldüğü için değişik plaj etkinlikleri ve aktiviteleri ile dolu. Çoğu plajda (Türkiye’deki plajlar gibi otellerle dolu olmadığı için) yürüyen arabalar, çocukların zıpladığı zıp zıp kalesi (bouncy castle), kaydıraklar vs görmek mümkün.

YENGEÇ YAKALAMA

Bir de doğal sahil aktiviteleri var. Bunların en gelenekseli yengeç yakalama (crabbing). Çocuklar yengeçleri ağ şeklindeki küreklerle yakalayıp su dolu bir kovaya koyuyorlar, sonra ellerine alıyorlar, inceliyorlar sonra da yengeçleri tekrar kendi doğal ortamlarına bırakıyorlar. Bu yolla yengeçler hakkında öğreniyorlar. Hem eğlenceli hem öğretici. Looe’nun plajı da kayalık bölgelerin de olması bakımından yengeç yakalama için çok uygun. Diğer bir etkinlik ise rockpooling. (kayalıkların arasında oluşan küçük havuz şeklindeki su birikintileri ). Çocuklar, bu küçük doğal su birikintilerinde bulabildikleri hayvanlara bakıyor, inceliyor ve öğreniyorlar.

Kayalıklarda yengeç avı çocuklar için en eğlenceli şey
Kovada yakadığımız yengeci görmek mümkün

Looe’ya giderken mutlaka gel-git olayını control etmek gerekiyor. İkinci gidişimizde deniz çekilmişti, ama bir saat içinde birdenbire tekrar yükseldi, plajda 4-5 kez yerimizi değiştirmek zorunda kaldık. Ama suyun yükselişini izlemek de keyifliydi.

Gerçekten güzel dondurma yapan yerler var. Bu kadar büyüğüne ihtiyaç duyacak kadar hava sıcak değil şükür!

MARTILARA DİKKAT

İngiliz sahillerinde en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi ise martılar. Artık insanlara çok alışmış oldukları için tatilcilerin ellerindeki yiyecekleri kapıp uçuyorlar. Onlar da kendilerine göre yöntemler geliştirmiş durumdalar ve gözlem yetenekleri müthiş gelişmiş! Yemek artıklarını koyduğunuz poşetlerinizi bile siz biraz uzaklaştığınızda gelip açmaya çalışıyorlar.

Nefis sıcak sıcak Kelt Börekleri
Kelt Böreği almak için öğle vakti kuyruklar oluşuyor

Looe’nun dar sokakları şirin hediye dükkanları, İngiliz pub’ları, restoranlar, dondurmacılar, Cornish pasty (Kelt böreği) ve cream tea (kaymaklı scone) yapan kafelerle dolu. Kelt böreklerini ve Kaymaklı çayları isterseniz paket yaptırıp plajda da yiyebiliyorsunuz. Tabii martılara kaptırmamayı başarabilirseniz!

YENGEÇ SANDVİÇLERİ POPÜLER

Yengeç sandviçleri yapan kafeler de popüler öğle yemeği seçenekleri arasında.
Looe her ne kadar ailelerin tercih ettiği bir kasaba da olsa, her yaştan kesime hitap edebilecek aktiviteler vs olması nedeniyle Cornwall’daki en popüler olan turistik yerlerden birisi.
Su sporları gençlerin tercihleri arasında. Kano ve küçük su kayıkları ile denize açılmak bunlardan sadece bir kaçı.


Looe Eylül ayında düzenlenen müzik festivali ile ünlü. Binlerce kişi müzik festivali için Eylül’de Looe’ya akin ediyor.
Ayrıca Looe’daki yılbaşı eğlenceleri İngiltere’de en iyi 10 yılbaşı eğlenceleri arasında bulunuyor. Halk değişik kostümler giyerek bu eğlencelere katılıyorlar. Havai fişek gösterisi gerçekten görülmeye değer.
İşte bütün bunlar Looe’yu görülesi tatil yeri yapan şeyler.
Fransız yazar Emilie Zola “Hiç bir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez (Nothing improve intelligence as much as travelling) diyor. Umarız biz de kendimize düşeni almışızdır.

 

Fotoğraflar: Nurşen Davies

6 thoughts on “Cornwall’ın Akdeniz esintisi taşıyan şirin kasabası Looe

Add yours

  1. biz oralara gelemesek de, goremesek de, yengec sandviclerinizi yiyemesek de, kalbimiz de her daim, “I came, I saw, I conquered” diyebilme umudunu hep tasiyoruz Davies bacim. Julius Caesar dedemize de selam olsun buradan. iyi keyifler.

    Like

  2. Emeğine yüreğine sağlık Nurşen’ciğim. Sade ve bilgilendirici yazıların sayesinde gidip görmüş kadar oluyoruz. Fotoğraflar da çok güzel. Ama Looe Plajı’nda kapalı havada üzerinde giysilerle insanları görünce ilk önce denizde kaçak göçmenler sandım.
    Çocukların yengeç etkinliği de ilginçmiş. Tekrar emeğine sağlık.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: